związek stowarzyszeń abstynenckich województwa łódzkiego

Strona główna
Konferencja Profilaktyczna w Sieradzu Data dodania: 03.04.2019

Konferencja Profilaktyczna z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości pt.: „Bez uzależnień żyje się piękniej”.

W dniu 29 marca 2019r. w Sieradzkim Centrum Kultury w Sieradzu odbyła się XII Konferencja Profilaktyczna z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości pod hasłem „Bez uzależnień żyje się piękniej”. Jak przypomina prezes stowarzyszenia Abstynentów „Przystań” Władysław Keler, obchody Dnia Trzeźwości wzięły swój początek od inicjatywy Ewy Cendrowskiej, twórczyni programu „Wódko pozwól żyć” emitowanego w telewizji publicznej na przełomie lat 80. i 90 - tych.

Spośród zaproszonych gości udział w konferencji wzięli: poseł na sejm Paweł Rychlik, Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior, zastępca Prezydenta Miasta Sieradza Rafał Matysiak, przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Gminy Sieradz, Urzędu Miejskiego w Warcie, MOPS, instytucji kulturalno oświatowych, Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu oraz Gminnych Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W roli konferansjerów wystąpili Jolanta Pietrzak - Komendant 5-16 HP w Sieradzu oraz Władysław Keler - prezes Stowarzyszenia Abstynentów „Przystań”.

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Sieradza i okolic, którzy bardzo licznie przybyli do Sieradzkiego Centrum Kultury, aby wysłuchać wystąpień zaproszonych gości.
Imprezę uroczyście otworzył wiceprezydent Sieradza, Rafał Matysiak. Słowa uznania skierował w stronę organizatorów za wytrwałość w kontynuacji tego przedsięwzięcia, które odbija się coraz szerszym echem w społeczności lokalnej.
Słowami Świętego Jana Pawła II, patrona OHP „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali” – rozpoczął swoje przemówienie poseł na Sejm RP Paweł Rychlik. Mówił o wyzwaniach jakie stoją przed młodymi osobami zanim ukształtują swoją osobowość jako świadomi uczestnicy życia społecznego.
Następnie młodzież wysłuchała prelekcji pani Małgorzaty Cajdler-certyfikowanego terapeuty ds. uzależnień.
Swoje opinie i przemyślenia na temat problemu uzależnień skierowali do zgromadzonych prodziekan Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie prof. nadwz. dr hab. Jakub Bartoszewski oraz dziekan Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi Wydział Zamiejscowy w Sieradzu, dr Jacek Cheda.
Wystąpienia zaproszonych gości nawiązywały do historii organizacji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości a także do wymownego hasła tegorocznej konferencji „Bez uzależnień żyje się piękniej”.

Kolejnym punktem programu był krótki występ artystyczny przygotowany przez Zespół Inicjatyw Twórczych z II LO w Sieradzu Przedstawienie przygotowane przez uczniów traktowało o problemach młodzieży, zmagającej się z problemem uzależnienia w domu rodzinnym. Spektakl cieszył się ogromnym uznaniem, dzięki świetnym umiejętnościom improwizacyjnym młodych aktorów.

Zaproszeni goście mogli skorzystać również z oferty Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu, dotyczącej profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych w literaturze specjalistycznej i popularno-naukowej.

Tegoroczną, XII już Konferencję zakończył występ „Kapeli PSP” z koncertem profilaktycznym „Razem Bezpieczniej”.

Tekst: Marta Chudecka

[wróć do aktualności]

         


Strona finansowana w 2019 roku przez Zarząd Województwa Łódzkiego

Kopiowanie ze stron Z.S.A.W.L materiałów i późniejsze ich wykorzystanie w celach komercyjnych traktowane będzie jako naruszenie praw autorskich.

Dzisiaj: 199
On-line: 3
Odwiedzin: 4548