Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia AIDS

Szanowni Państwo,

Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Wojewódzkich Obchodach Światowego Dnia AIDS.    

1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Szczególnie tego dnia oczy całego świata zwrócone są w stronę osób żyjących z HIV/AIDS. Święto obchodzone od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stworzono z myślą o chorych, aby okazać im wsparcie i  zdrowych, aby ich uświadamiać, że nie wolno lekceważyć tej choroby. Zakażenie HIV/AIDS jest wciąż realnym problemem. Na całym świecie żyje ok. 40 mln osób zakażonych HIV, a codziennie  4  Polaków słyszy diagnozę. Nadal jednak duża część polskiego społeczeństwa niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy. Mimo działających w całym kraju punktów konsultacyjno – diagnostycznych, gdzie testy wykonuje się anonimowo i bezpłatnie, niecałe 10% populacji polskiej wykonało badanie w kierunku zakażenia HIV. Światowy Dzień  AIDS jest ważny, ponieważ daje nam możliwość dyskutowania i uświadamiania, a jednocześnie uwrażliwiania na problem oraz solidaryzowania się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.

W tym roku Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi chce zwrócić się do młodych ludzi, których zachorowalność wciąż rośnie. Przyczyną jest niedostateczna wiedza. Dlatego tak istotna jest potrzeba budowania świadomości społecznej dotyczącej wirusa, musimy się edukować, musimy się uczyć, musimy o tym rozmawiać. W ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia AIDS w dniach 29 listopada – 3 grudnia planujemy zorganizować dwugodzinne spotkania o charakterze debaty, organizowanej na terenie 5 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa łódzkiego. Do udziału w spotkaniach zostali zaproszeni trzej specjaliści w dziedzinie HIV/AIDS.

W tym dniu odbywa się również wiele imprez związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

My STARTUJEMY już 30 listopada  o godzinie 19.00.

GDZIE: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22

KTO ZAGRA: BARANOVSKI, wokalista, muzyk i songwriter Wojtek Baranowski. BARANOVSKI to jeden z najmocniejszych debiutów w polskiej muzyce ostatnich lat. Wydany w październiku 2019 roku debiutancki album pt. Zbiór nie tylko pokrył się Złotem, ale też przyniósł jego autorowi 3 nominacje do Fryderyków. 22 października tego roku odbyła się premiera drugiego albumu studyjnego zatytułowanego po prostu BARANOVSKI 2. Album  jeszcze przed premierą uzyskał status Złotej Płyty. Dowodem na niezwykły talent Baranovskiego jest fakt, że podobnie jak na Zbiorze, wszystkie piosenki z nowego albumu wyszły tylko spod jego ręki. Artysta sam skomponował muzykę, napisał teksty, sam nagrał większość instrumentów, ponadto samodzielnie zajął się produkcją płyty.

Podczas koncertu wolontariusze z organizacji pozarządowych w punktach informacyjnych będą rozdawali ulotki oraz udzielali informacji na temat HIV/AIDS.

Nie zapomnimy o rozdawaniu czerwonych kokardek będących symbolem jednoczenia się z osobami wykluczonymi z powodu zakażenia wirusem HIV.  

I pamiętajmy, że problem HIV i AIDS to codzienność, a nie tylko ten jeden grudniowy dzień…

Bezpłatne wejściówki na koncert można odebrać w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi ul. Snycerska 8, w terminie od 15 listopada br., w godzinach 9.00 – 15.00 (pokój 39, II piętro).  W trosce o Państwa bezpieczeństwo i zdrowie będziemy prosili o wypełnienie  oświadczenia  covidowego .

Anna Kucharska-Dygas

Wydział ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom

Regionalne Centrum Polityki Społecznej

91-302 Łódź, ul. Snycerska 8

tel. 42 203 48 39, e-mail: a.kucharska-dygas@rcpslodz.pl